کلینیک چند تخصصی درد پردیس(درمان دیسک)

درمان دیسک,اوزون تراپی,ازن درمانی,نوار عصب و عضله,درمان دیسک کمر بدون جراحی,درد مچ دست,زانو درد,درمان آرتروز گردن,درد شانه

کمر درد چیست؟

کمر درد پنجمین دردی است که افراد بخاطر آن به پزشک مراجعه می کنند و بطور میانگین از هر ٥ نفر ، ٤ نفر از آن رنج می برند. این درد در افراد متفاوت به علتهای مختلف ایجاد می شود.

۷شایع ترین علت آن ،عوامل مکانیکی ازجمله فشار ، کشش ، شکستگی و ضربه به بخشهای مختلف ستون فقرات می باشد . قرار گرفتن بدن در وضعیت ناجور ، چاقی ، خم و راست شدن مکرر ، خستگی و استرسهای روحی از جمله عوامل تشدید کننده می باشند که می توانند منجر به کشیدگی ، پارگی و یا دررفتگی درعضلات و مفاصل کمر ، همچنین دررفتگی دیسک بین مهره ای ، تنگی کانال نخاع و یا شکستگی مهره ها شوند.علت عمده کمردرد در سنین جوانی ، ضعف عضلات کمر و شکم می باشد .

یکی از دلایل اصلی کمردردها پس از جراحی کمر ، آرتروز مفاصل بین مهره ای ستون فقرات است و این ناشی از دستکاری شدن ستون فقرات در حین خارج کردن دیسک و یا بکار بردن فیکساتور های فلزی در مهره ها می باشد.

التهاب این مفاصل موجب ایجاد کمردردهای شدید می گردد و می تواند موجب محدودیت حرکتی و خشکی صبحگاهی گردد. تنگی کانال نخاع از جمله مواردی است که معمولا ” با افزایش سن ایجاد می شود و ناشی از کاهش ارتفاع دیسکها و بیرون زدگی دیسک سخت به داخل کانال نخاع می باشد . در این صورت استخوانها و لیگامنت های مفاصل فاست متورم و ضخیم تر شده و موجب وارد کردن فشار به داخل کانال و مجرای نخاع می گردد . بنابراین مجرای نخاع باریک شده و تنگی کانال نخاع ایجاد می گردد. این تنگی با توجه به ناحیه درگیر و شدت آسیب ، علایم متفاوتی ایجاد می کند که می تواند موجب درد ، کرختی و بی حسی در پا ، کمر ، گردن ، شانه ، آرنج و ضعف دست و پا گردد.

 

در موارد دررفتگی دیسک بین مهره ای ، لایه بیرونی دیسک پاره می شود و لایه ژلاتینی داخل آن بیرون ریخته ، به اعصاب پا فشار وارد خواهد کرد و عصب آسیب دیده متورم و دردناک می شود.

این نوع کمردرد همان درد سیاتیک است . سیاتیک بزرگترین عصب بدن است و حس مفصل پا را به مغز گزارش می دهد بدین ترتیب اگر اختلالی در آن ایجاد شود دردی در مسیر عملکرد آن ( از لگن تا نوک پا ) احساس خواهد شد . نکته قابل توجه این است که در مواقعی که درد کمر بدون ضعف عضلانی احساس شود مشکل در دیسک کمر بوده و نباید با سیاتیک اشتباه گرفته شود.

۲۶ خرداد ۱۳۹۴

مطالب مرتبط

برو بالا

طراحی و بهینه سازی سایت توسط سئویاب

نیازمندی های صنعت ساختمان
خدمات حسابداری
تورلحظه آخری
نیازمندی های زیبایی