کلینیک چند تخصصی درد پردیس(درمان دیسک)

درمان دیسک,اوزون تراپی,ازن درمانی,نوار عصب و عضله,درمان دیسک کمر بدون جراحی,درد مچ دست,زانو درد,درمان آرتروز گردن,درد شانه

دیسک

درمان دیسک

دیسک

دیسک چیست ؟

در این مقاله قصد داریم تا در اطلاعات مفید و خلاصه ای را در رابطه با دیسک و آناتومی آن و ساختار آن به شما عزیزان ارائه بدهیم .

دیسک یا همان دیسک مهره ای ، شئء است به شکل بیضی که از سطح محکم و سفتی برخوردار است ولی درون آن از موادی مانند ژله پر شده است و کاملا انعطاف پذیر است .

دیسک در بین مهره های مختلف ستون فقرات بدن قرار می گیرد ، و بین ستون فقرات فاصله و اختلالی را ایجاد می کند .

پیرو اطلاعاتی که در بالا در رابطه دیسک مطرح شد ، دریافتیم که دیسک یا همان مهره ای که در بین ستون فقرات ایجاد میشود دارای ابعاد بیضی مانندی است ، که میتواند باعث اختلال در برقراری ارتباط مهره ها با یکدیگر بشود .

همانطور که می دانید دیسک از محتوی ژله ای مانندی تشکیل شده است و مانند کِش قابلیت تغییر شکل دادن را دارد و کاملا انعطاف پذیر است ، انعطاف پذیری دیسک طوری است که از هر جهت و به هر شکلی فشاری به دیسک ها بیاید ، آنها نیز به همان شکل در میاید .

آنها  ، متشکل از دو قسمت مجزا می باشد ، که به صورت قسمت بیرونی و قسمت میانی شناسایی می شوند .

قسمت بیرونی دیسک یا همان Anulus fibrosus  به صورت یک دایره تو خالی می باشد که همان قسمتی است که در بالا به انعطاف پذیری آن اشاره کردیم .

قسمت میانی آن نیز به قسمت ژله ای و نرم دیسک گفته می شود . قسمت میانی یا مرکزی دیسک را اصطلاحا Nucleus pulposus  می نامند .

زمانی که به هر صورتی دیسک دچار پارگی شود ، حال این پارگی می تواند به دلیل فشار و سنگینی زیاد و یا … باشد ، به این پارگی که منجرب بیرون ریختن مواد ژله ای فتق دیسک نیز گفته می شود .

دیسک بین مهره ای باعث می شود که مهره های ستون فقرات از همدیگر فاصله بگیرند و در نتیجه باعث می شود که با وارد شدن ضربه به کمر یا حرکات بدن ,مهره ها با هم دیگر برخورد مستقیم نداشته باشند . دیسک ماده ای است با شکل بیضی مانند که دارای پوشش سخت است .

پیرو مطالعات و گزارشات پزشکان برتر در زمینه درمان دیسک , به این نتیجه می رسیم که مبتلا شدن به دیسک کمر … با پیشرفت سن بیشتر می شود  .

بدین معنا که با افزایش سن افراد , احتمال مبتلا شدن به دیسک کمر در آنها نیز بیشتر می شود .

اما مبتلا شدن به این بیماری بیشتر در افرادی و ورزشکارانی که ورزش های سنگین  را انجام میدهند یا افرادی که مشاغل سنگینی را دارند رخ میدهد . سنگینی کار همیشه بلند کردن جسم سنگینی نیست  بلکه با نشستن زیاد نیز امکان مبتلا شدن به دیسک نیز وجود دارد .

از مهمترین نکاتی که در مبتلا شدن به دیسک می تواند حساس و مهم باشد میتوان به نکات ذیل اشاره ای نمود:

نداشتن تحرک کافی  :  ثابت بودن در یک حالت به مدت طولانی

ورزش نکردن : ورزش یا نرمش کردن صحیح یکی از مناسب ترین راه ها برای پیشگیری از مبتلاشدن به دیسک است

اضافه وزن : اضافه وزن باعث فشار بیش از حد به مهره ها میشود و در نتیجه باعث ایجاد این بیماری می شود .

کار های سنگین : کارهایی که میبایست یک شیء سنگین و بزرگی را بلند کرده و جابه جا کرد, در همچین شغل هایی میبایست نکاتی که از مبتلا شدن به دیسک جلوگیری میکند را رعایت نمود .

کسانی که ساعت های زیاد با کامپیوتر کار میکنند : نشستن و حرکت ندادن درست دست و بدن در ساعت های زیاد باعث مبتلا شدن با دیسک می شود .

درباره دیسک :

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با دیسک اطلاعاتی را به شما عزیزان ارائه دهیم . شاید برایتان سوال باشد که جه زمانی بیمار نیاز دارد تا دیسک خود را مورد جراحی قرار دهد ؟

در شرایط گوناگون ، جهت درمان میتوان از روش های مختلفی استفاده نمود . پیرو اطلاعاتی که پیش از این خدمتتان اعلام کردیم ، دریافتیم که دیسک را در شرایط مختلف میتوان به روش های مختلفی درمان کرد .

دیسکها تا زمانی که درد زیادی را بوجود نیاورد ، نیازی به جراحی نیست، البته تشخیص این که چگونه مورد درمان گیرد به عهده پزشک معالج می باشد ، اما تا زمانی که دیسک  مشکل و آسیب جدی را بوجود نیاورده باشد ، می بایست از روش هایی که بدون استفاده از جراحی می باشد جهت درمان دیسک خود اقدام کنیم .

شایان ذکر است که شخص بیمار با استفاده از دارو هایی که توسط پزشک برای وی تجویز شده است میتواند با گذراندن یک دوره۵ تا ۶ روزه استراحت مطلق ، شاهد کاهش درد باشد .

اما پس از گذراندن مدت زمانی که در بالا برای کاهش درد دیسک به آن اشاره کردیم ، می بایست بسیار بیشتر از گذشته ، از خود مراقبت کرده و به هیچ عنوان فشاری را به دیسک خود وارد نکنند .

لازم است که بدانید ، بعد از گذراندن دوره استراحت و مراقبت های پزشکی برای کاهش درد دیسک ، می بایست نسبت به تقویت عضلات خود اقدام کنید . تقویت عضلات ، میتواند از طریق ورزش هایی مانند شناکردن و یا ….. صورت بگیرد . امیدواریم که مطلب دیسک مورد توجه شما قرار گرفته باشد و نهایت استفاده را از مقاله دیسک کرده باشید.

در پایان لازم به ذکر است که مجموعه « کلینیک درد پردیس » با ارائه خدماتی همچون ازن درمانی یا اوزون تراپی و نوار عصب و عضله آماده درمان و تسکین درد شانه ، درد مچ دست و درمان دیسک مصدومان و بیماران متقاضی می باشد .

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

مطالب مرتبط

دسته‌بندی نشده || برچسب ها: , , ||
برو بالا

طراحی و بهینه سازی سایت توسط سئویاب

نیازمندی های صنعت ساختمان
خدمات حسابداری
تورلحظه آخری
نیازمندی های زیبایی