کلینیک چند تخصصی درد پردیس(درمان دیسک)

درمان دیسک,اوزون تراپی,ازن درمانی,نوار عصب و عضله,درمان دیسک کمر بدون جراحی,درد مچ دست,زانو درد,درمان آرتروز گردن,درد شانه

درمان دیسک

درمان دیسک

کمی درباره ی اناتومی ستون فقرات و دیسک ها :

اصلی ترین بخش استخوانی بدن ، ستون فقرات است که از ۲۶ تا ۳۳ مهره ی استخوانی تشکیل شده و تعداد این مهره ها در انسان های مختلف متفاوت است . این مهره ها به ترتیب از بالا  نواحی گردنی ، سینه ای  ، کمری و ساکروم ( قسمت پایینی و انتهایی ستون فقرات ) را تشکیل میدهند . مهره ها از جنس استخوان بوده و استخوان به خودی خود انعطاف پذیر نیست و میدانیم قابلیت انعطاف پذیری ستون فقرات یکی از مهمترین دلایل انعطاف پذیر بودن  بدن انسان است . پس این انعطاف پذیری از کجا حاصل میشود ؟ پاسخ این سوال همان دیسک ها خواهند بود .

بین بخش ها ی استخوانی ستون فقرات ، دیسک ها قرار می گیرند . لایه بیرونی این دیسک ها از جنس فیبر محکم و قطور بوده و در داخلشان ماده ی نرم و ژلاتین مانندی وجود دارد که اکثر مقدار آن را آب تشکیل می دهد  . دیسک ها موجب می شوند تا از ساییدگی مهره ها جلوگیری شود و همانند یک بالشت به صورت ضربه گیر عمل می کند و از بوجود آمدن فشار بیش از حد روی مهره ها جلوگیری همچنین انعطاف پذیری قابل ملاحظه ای را به ستون فقرات می بخشند .

درمان دیسک توسط روش های مختلفی صورت میگیرد. چند روش عمده درمان دیسک عبارتند از :

درمان با جراحی ( اگر درمان بدون جراحی موثر واقع نشد ) ، درمان بدون جراحی ( درمان اولیه ) ،درمان با استفاده از طب سوزنی ، درمان با استفاده از ورزش.

درمان دیسک درمان با جراحی :

در نوع از درمان دیسک ابتدا باید مشخص شود علت درد گرفتن دیسک کدام است و در این روش درمان دیسک اگر علت درد گرفتن اسکلتی عضلانی باشد ، باید اول از روش های بدون جراحی شروع به درمان کرد. ممکن است بعضی از درد های ایجاد شده در این ناحیه دلیلی غیر از دیسک داشته باشند.خوشبختانه انجام عمل به ندرت برای بیمار لازم میشود . دلیل انکه انجام عمل برای بیمار لازم میشود آن است که ممکن است درمان های دیگر جواب ندهند و بیمار دارای علائمی مانند کرختی عضلات ، عدم توانای ایستادن ، عدم کنترل مثانه یا روده باشد. در جراحی جراحان قسمت های برآمده را بر میدارند و گاهی اوقات دیسک را کاملا برمیدارند و درمان دیسک را با پیوند زدن دیسک ها تسوط فلزی مخصوص انجام میدهند. خوشبختانه در این نوع درمان دیسک در موارد نادر دیسک را برمی دارند .

درمان دیسک با ورزش :

در این درمان شما با احساس خوب عضلانی و حرکتی مواجه میشوید. این نکته را در نظر بگیرید که ممکن است در ابتدای انجام ورزش درد شما در ناحیه کمر و مفصل بیشتر شود اما نگران نباشید. به مرور برطرف می شود.

درمان دیسک با طب سوزنی :

در عصر جدید روش طب سوزنی روش موثری برای درمان دیسک است. در این روش متخصصان با شناسایی نقاطی که باعث درد شده اند و قرار دادن سوزن هایی به درون آنها موجب تولید انرژی در آن نقاط میشوند. شما ممکن است هنگامی که سوزن ها در بدن شما قرار گرفتند ، ممکن است با حس درد و یا سوزش و یا گرمای عجیبی مواجه شوید. باید مواظب باشید که این روش درمان دیسک توسط متخصص ماهر ی انجام شود وگرنه علائم بدی را خواهد داشت.

درمان دیسک با گرما درمانی :

درمان دیسک یکی از درد هایی است که عموما درصد بسیار زیادی از مردم ممکن است دچار آن بشوند و در همچین مواقعی میبایست حتما نسبت به درمان دیسک خود اقدام نمایند .

یکی از روش هایی که برای درمان دیسک مورد استفاده قرار میگیرد و روشی است که ابزار آن در دسترس اکثر مردم قرار دارد ، درمان دیسک از طریق گرما درمانی است .

البته درمان دیسک با استفاده از روش گرما یا به زبان دیگر ، درمان دیسک از طریق گرما درمانی ، روش یا متدی است که اغلب افراد پس از احساس درد و مبتلا شدن به دیسک ، از این روش استفاده میکنند .

همانطور که میدانید ، درمان دیسک با گرما درمانی ، باعث میشود که جریان خون افزایش بیاید و به همین دلیل ،  درد ناشی از دیسک کاهش می یابد .

شایان ذکر است که درمان دیسک از این روش میتواند در بسیاری از مواقع کار ساز بوده و به بیمار کمک بسار زیادی بنماید .

البته از جمله روش های دیگری که مانند درمان دیسک توسط گرما درمانی میتواند در منازل انجام شود و ابزار آن نیز بسیار عامیانه است ، درمان دیسک توسط سرما می باشد .

یعنی همانطور که میتوان نسبت به درمان دیسک با گرما و کیسه ها یا پمپ های گرم اقدام نمود ، میتوانید با استفاده از کمپرسور های یخ یا آب سرد نیز نسبت به درمان دیسک خود و یا کاهش درد ناشی ازدیسک اقدام نمایید .

شایان ذکر است که درمان دیسک با استفاده از پمپ های یخ ، میتواند همانند یک مسکن بسیار قوی عمل کرده و در شرایطی که دسترسی به پزشک و یا متخصص درمان دیسک را ندارید ، کمک بسیار بزرگی به شمار بیاید .

 

درمان دیسک با استراحت :

ممکن است درد کمر به گونه ای باشد که بیمار فقط با خوردن قرص و دارو و مصرف مسکن و بستن کمربندکمر درد ، این درد را کاهش دهد . در این صورت تنها راه کاهش کمر درد بستری شدن و استراحت کردن بیمار در تخت است. در استراحت بیمار بهتر است رو به بالا بخوابد. زیرا این حالت بیشترین کاهش را فشار بر دیسک را دارد.

درمان دیسک با استفاده از یخ :

قطعا یخ میتواند درد دیسک را کاهش دهد. پس در درد های حاد ازیخ برای کاهش درد( ماساژ ) استفاده کنید.فیزیو تراپی باعث درمان و کاهش درد فوری نمیشوند ، اما شمارا آموزش میدهد ، چگونه از این پدیده پیشگیری کنید.

درمان دیسک با فیزیوتراپی:

یکی از انواع درمان دیسک ، درمان با فیزیوتراپی می باشد که آرمان از فیزیو تراپی این است که بیمار بتواند فعالیت های پیشین خود را در برگیرد و ادامه دهد.فیزیو تراپی برم بنای هدف های شخص و نتیجه های آزمایش انجام میشود.

درمان دیسک با کشش :

سالهاست که از کشش برای درمان این بیماری استفاده میشود. اساس این کار این است که با کشش مداوم و انجام فعالیت های کششی ، باعث جا افتادن دیسک خواهد شد .

درمان دیسک با تزریق ازن :

درمان دیسک کمر با استفاده از تزریق گاز ازن ، نظر متخصصین مطرح کشور درباره  درمان دیسک  با استفاده از تزریق گاز ازن ، درمان دیسک با استفاده از گاز ازن میتواند یکی از موءثر ترین و کم ریسک ترین روش های درمان دیسک میان مهره ها باشد. که از دید پزشکی و درمانی هم میتواند نتایج مطلوبی را در درمان دیسک به همراه داشته باشد. درد گردن و کمر و …. از جمله مشکلات و درد هایی هستند که به طور معمول برای اکثر افراد دنیا پیش می اید و راه های متعددی برای برطرف کردن این مشکلات وجود دارد که از جمله مشکلات جدی و دردآورد دیسک یا فتق بین مهره ها می باشد . دیسک کمر به صورت یک غده یا یک تیکه مانعی است که در بین مهره ها قرار می گیرد که مواد تشکیل دهنده درونی آن کاملا نرم و انعطاف پذیر و ژله ای هستند ولی از پوشش سخت و محکمی برخوردار است .

علت اصلی استفاده از گاز ازن برای درمان دیسک این است که بدون نیاز به جراحی  و انجام عمل های سخت سعی در درمان دیسک از بین مهره ها بشویم . در این روش دیسک بیمار را با استفاده از دستگاه سی آرم ( یک نوع دستگاه فلوئوروسکوپی دارای اشعه ایکس ) مشاهده کرده و سپس با انتخاب منطقه ای که دیسک دچار مشکل شده تزریق را شروع میکنیم. نتایج مشاهده شده در  تعداد زیادی از  بیمارانی که برای درمان دیسک خود از روش درمان دیسک با استفاده از تزریق گاز ازن استفاده کرده اند اینگونه حکم میکند که نتایج مثبت این روش یعنی افرادی که درمان دیسک با استفاده از تزریق گاز ازن را استفاده کرده اند و درمان شده اند با افرادی که از روش درمان دیسک به جراحی را انتخاب کرده اند برابری می کند اما نکته جالب تر در درمان دیسک با تزریق گاز ازن این است که در این روش احتیاجی به بیهوش کردن بیمار نبوده و تنها با بی حس کردن موقت قسمت مورد نظر تزریق و تصویر برداری صورت میگیرد.همچنین میتوان این مژده را به افرادی که از داشتن دیسک و درد های پی در پی آن رنج میبرند ولی به دلیل مخارج بالای جراحی و درمان دیسک خود تا به حال نسبت با درمان دیسک خود اقدامی نکرده اند  داد که این روش برای درمان دیسک از بابت هزینه و زمان و استراحت های بعد از انجام عمل نسبت به سایر روش های درمان دیسک ارزان تر بوده و شرایط مناسب تری را برایشان بوجود آورده است و در عمل های داخل کشور نیز بسیار موثر و کارساز واقع شده است.

انواع دیسک :

۱) دیسک کمر : اکثر مردم زمانی که دچار درد موقتی کمر میشوند تصور می کنند که دچار دیسک کمر شده اند،که این تصور اشتباهی است که به دلیل اطلاع نداشتن افراد از دیسک کمر  در آنها بوجود می آید .

اطلاعاتی درباره دیسک کمر :

ساختار ستون فقرات انسان از ۲۶ مهر ه تشکیل شده است که این مهره ها به وسیله دیسک هایی صفحه ای که بین آنها وجود دارند (دیسک ها به دلیل  انعطاف پذیری بالایی که دارند به حرکت کردن راحت تر مهره ها کمک میکنند) حرکت میکند .

افرادی که دچار بیماری دیسک کمر شده اند در واقع به دلیل روش های اشتباهی که در زندگی روزمره خود استفاده کرده اند (عدم آگاهی از نحوه نشست پشت میز ،بلند کردن جسم ،بد خوابیدن و…غیر )دیسک کمرشان از بین مهره ها کمی به پشت کمر حرکت کرده و دچاره بیرون زدگی می شوند که به آن بیرون زدگی دیسک یا فتق دیسک کمر یا سیاتیک نیز می گویند که می بایست با استفاده از هر کدام از روش های مذکور نسبت به درمان دیسک اقدام نمایند .

 اما این بیرون زدگی دیسک کمر چگونه موجب ایجاد درد میشود ؟

در پاسخ باید گفت که این بیرون زدگی دیسک کمر با فشار آوردن به نخاع عصبی یا رشته های عصبی نخاعی باعث ایجاد درد می شود که این درد به مراتب به پاها هم سرایت می نماید .

دیسک در  ۳ ناحیه دچار آسیب می شود : ۱ –گردن ۲-پشت ۳-کمر یا ناحیه تحتانی کمر

فردی که دچار دیسک گردن است ، درد را در قسمت  کول ها و سرشانه و شانه و گردن  احساس  می کند .فردی که دچاره دیسک کمر در قسمت  کمر و پشت است درد را در ناحیه باسن و کمر و پشت کمر احساس میکند .

علت دیسک گردن  :

علت بوجود امدن دیسک گردن حرکت ناگهانی سر و بد خابیدن و گرفتگی عضلات و فشار آوردن به نخاع گردن و یا فشار به هسته مرکزی دیسک که نخاع از آنجا عبور می نماید .البته علت اصلی درد در ناحیه گردن همان فشار نقاط بالا تنه به دیسک و بیرون زدگی یا ترک خوردن دیسک  گردن و فشار بروی لیگامان و رشته های عصبی می باشد  اما درد در ناحیه گردن فقط از فشار بروی ریشه عصبی نیست و وقتی فشار به رشته های عصبی وارد می شود باعث تحریک آن و آزاد شدن موادی می شود که باعث تورم و پس از آن باعث درد می شود .

 اما پارگی دیسک در ناحیه مهره های پنجم و ششم گردن جایی که مهره های گردن به مهره های ستون فقرات وصل می شوند .

بهترین راه شناسایی دیسک گردن این می باشد که که بیمار از عکس MRI  استفاده کند .

همان طور که در مطالب قبل عنوان کردیم دیسک صفحات اسنفجی هستند که بین مهره ها قرار دارند  و در اثر اتفاقاتی که بر روی آن می افتد دچار شکستگی یا بیرون زدگی می شوند و فرد دچار کمر درد و فتق دیسک میکند وعلائم و راههای درمان دیسک را نیز در صفحات دیگر این سایت می تونید مطالعه کنید اما در این مطلب راه تشخیص این بیماری گفته می شود .

بعد از مراجعه فرد به پزشک برای درمان و شناسایی بیماری خود پزشک در ابتدا سوابق بیمار را کنترل کرده و بیمار را معاینه فیزیکی میکند اگر به دیسک بیمار پی برد برای  فرد بیمار ۴هغته درمان های گوناگونی را که در انواع درمان دیسک در این سایت میتوانید مطالعه نمایید تجویز می نماید اما اگر فرد بعد از ۴هفته  فردی که دچار دیسک کمر شده با درمان دیسک بهبود نیافت فرد را برای آزمایشاتی به آزمایش گاه می فرستد .

اما آزمایش هایی که برای درمان دیسک استفاده می شوند پرتو نگاری ،تصویر برداری رزونانس مغناطیسی،میلو گرام ،مقطع نگاری رایانه ایی،عضله نگاری برقی  یا الکترو میو گرافی  می باشد که به شرح مختصر آنها می پردازیم :

عضله نگاری برقی  یا الکترومیوگرافی :در این آزمایش  میزان پاسخ عضله به تحریک عصب عضله را اندازه می گیرند .

پرتو نگاری:در این آزمایش عکسی از اندام ها و بافت های داخلی و استخوان های بدن به کمک انرژی الکترو مغناطیسی گرفته می شود .

میلوگرام :برای ایجاد تصویری واضح از نخاع و ساختار آن، درون رگ و مجاری نخاع رنگی تزریق می شود که به واضح تر شدن تصویر در پرتو نگاری کمک میکند .

تصویر برداری رزونانس مغناطیسی : در این آزمایش برای ایجاد تصویری کامل از بافت ها و ساختار و اندام های داخلی بدن  از آهن ربا های بزرگ و رایانه ها و رادیو فرکانس ها  کمک گرفته می شود .

مقطع نگاری رایانه ایی : در این آزمایش تصویر کاملی از بدن به کمک پرتو نگاری و فن اوری رایانه ایی ایجاد می شود به طوری که این تصویر بسیار کامل تر و واضح تر و با جزئیات بیشتری از تصویر پرتو نگاری می باشد در این آزمایش سی تی اسکن تصویری از استخوان ها و عضلات و چربی های بدن می گیرد .

 بعد از انجام آزمایشات بالا پزشک دارو هایی برای فرد بیمار برای درمان دیسک تجویز می نمایید .

دسته اول دارو هایی که برای درمان دیسک تجویز میشود ،دارو برای تسکین بخشیدن به درد بیمار مانند ایبوپروفن می باشد تا با مصرف آن فرد دچار درد کمتری باشد این دسته از دارو ها بدون نسخه هم عرضه می شوند .

اما دسته دیگری که پزشک برای بیمار تجویز می نماید مسکن های مخدری می باشد این مسکن ها خواب آور بوده و در مدت زمان کوتاه فرد بیمار مجاز به استفاده از آن می باشد نمونه ایی از این مسکن ها  استامینوفن می باشد که برای درد شدید تر و در صورت تسکین ندادن داروهای دسته اول تجویز می شوند .

دسته دیگری که امروزه رو به افزایش تجویز آن می رود دارو هایی برای تسکین آسیب دیدگی های عصبی  استفاده می شود نمونه آن نیز  گاباپنتین می باشد این دسته از دارو ها ضرر کمتری نسبت به  مسکن های مخدری دارد .

دسته دیگر دارو ها نیز شل کننده عضلات می باشد که خواب آور بوده و در صورتی که فرد دچار اسپاسم  بشود تجویز می شود .

در کل درمان دیسک راههای گوناگون زیادی دارد که در دیگر قسمت های این سایت برای شما آورده شده است و شما می توانید با مطالعه آنها در بهره گیری از آن بهره مند شوید .

درباره بیماری دیسک و راه های درمان دیسک :

بیماری که هر روز به مبتلایان به آن مخصوصا در جوامع امروز اضافه می شود بیماری دیسک کمر می باشد دیسک کمر بیماری می باشد که سن ثابتی ندارد و در هر سنی بروز می نماید اما در سنین بالای ۴۵ بیشتر از سنین دیگر افراد گرفتار این بیماری می شوند دلیل این که امروزه افراد زیادتری به آن دچار می شوند این می باشد که تحرک در افراد جامعه کم شده و کم تحرکی نیز باعث ضعیف شدن عضلات کمر و پا و دیگر عضلات انسان شده و سپس در صورت انجام فعالیتی اشتباه یا اسپاسم یک عضله یا بلند کردن بد یک جسم بدون کمک گرفتن از عضلات ساق پا در هنگام بلند کردن فشار زیادی به مهره های کمر آمده و همچنین به دیسک های کمر (صفحه هایی بین مهر ها هستند )، که باعث دچار بیرون زدگی یا شکستن می شود .

درمان دیسک راههای گوناگونی دارد که در این سایت وجود دارد اما در این مطلب  توصیه های و نکات مهمی دررابطه با بیماری دیسک و درمان دیسک آمده که با مطالعه آن می تونید اطلاعات مناسبی در این رابطه بدست آورید .

عضلات پا و پشت خود را قوی کنید شما می توانید با ورزش هایی مانند پیاده روی ، شنا ، کشش های مناسب و غیر….. این کار را انجام دهید که با قوی شدن عضلات کمتر فشار به کمر و استخوان ها و مهر ها وارد می شود .

اما برای درمان دیسک باید به دکتر های متخصص مغز و استخوان مراجعه کنید خیلی از افراد نمی دانند که برای درمان دیسک باید به چه دکتری مراجعه کنند البته ارتوپد نیز این عمل را انجام می دهد اما متخصص این کار دکتر های مغز و استخوان می باشند .

 شاید کمی عجیب باشد اما دیسک هم می تواند ارثی باشد (از نظر عملی صد در صد تایید نشده ) یعنی فردی که دچار دیسک کمر می باشد فرزندان و افراد خانواده او بیشتر در معرض این بیماری می باشند .

بیشتر افرادی که دیسک کمر داشتند گفته اند که افراد خانواده پدر یا برادر یا افراد خانواده او نیز دچار بیماری دیسک شده اند .

توصیه های کلی جهت درمان دیسک :

توصیه کلی که به بیمار های دیسک گفته می شود  اینکه در هر سنی هستند ورزش هایی مانند پیاده روی ، شنا و حرکات کششی انجام دهند و از یک جا نشستن به مدت طولانی جدا خودداری نمایند چرا که باعث ضعف عضلات کمرشان می شود .

بیماران دیسک کمرباید درمان دیسک خود را جدی گرفته و بی تفاوت از آن عبور نکنند .

برای بلند کردن و یا پایین گذاشتن جسمی دقت کنند که به کمرشان فشار وارد نکنند و از عضلات ساق پا برای این کار کمک بگیرند که این کار باعث برداشتن فشار مستقیم و کمک به دیسک کمر می شود .

دیگر راه های درمان دیسک را که در این سایت وجود دارد را مطالعه نمایید که به شما در درمان دیسک کمک زیادی می نماید ما برای شما آنها را به صورت جدا گانه و کامل در هر صفحه قرار داده ایم .

درمان دیسک کمر شامل راه های بسیار زیادی می باشد یعنی از راه های متعددی می توان نسبت به درمان دیسک کمر اقدام نمود مانند : درمان دیسک با تزریقات,درمان دیسک با جراحی, درمان دیسک با ورزش و……. .

در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری در رابطه با درمان دیسک و راه کارهای درمان دیسک به شما همراهان گرامی ارائه دهیم .

پیرو توضیحاتی که در بالا در رابطه با روش های درمان دیسک  مطرح شد , درمان دیسک کمر روش های گوناگونی دارد ولی درمان دیسک و تشخیص روش مناسبی برای درمان دیسک مرتبط به مدت زمانی است که بیمار به دیسک کمر یا … مبتلا می باشد .

اما هستند کسانی که از مدت زمانی که به دیسک مبتلا هستند را نمیدانند و برای درمان دیسک و تشخیص راه مناسب برای درمان دیسک خود اطلاعات کافی را دربر ندارند .

در همچین زمان هایی پزشک معالج ابتدا دوره های ۵ تا ۱۰ هفته ای را برای بیمار مبتلا بهدیسک تجویز میکند .  در این دوره بیمار می بایست راه کارهایی مانند درمان دیسک با استفاده از تزریقات , درمان دیسک با استفاده از نرمش و….. دیگر روش هایی که بدون جراحی می باشد حتی مصرف دارو و … نیز را پشت سر بگذارید . در صورت دریافت نتیجه مثبت از روش درمان دیسک, می بایست به شما تبریک گفته شود و این نوید را داد که دیسک کمر  شما بدون جراحی درمان شده است و اگر که با این روش ها نتیجه مثبتی تشخیص داده نشود و تصمیم پزشک معالج بر درمان دیسک با استفاده از جراحی باشد می بایست نسبت به جراحی دیسک خود اقدامات کافی را انجام دهید .

درمان دیسک با آندوسکوپی :

درمان دیسک راه های متعددی دارد ، البته راهکار های درمان دیسک ، با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی به دست آمده است .

درمان دیسک با آندوسکوپی ، یکی دیگر از روش های درمان دیسک است که رفته رفته با پیشرفت علم و تکنولوژی به آن دست یافته ایم . شاید برخی از افراد بر این باور باشند که برای درمان دیسک حتما می بایست از عمل جراحی استفاده شود و …. .

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی را در رابطه با درمان دیسک و یکی دیگر از راهکارهای درمان دیسک یا همان درمان دیسک با آندوسکوپی اطلاعاتی را خدمتتان ارائه نماییم .

همانطور که میدانید از کسانی که مبتلا به دیسک می شوند و نسبت به درمان دیسک خود اقدام میکنند ، تنها تعداد کمی از آنها درمان دیسک با جراحی تشخیص داده می شود .

چرا که درمان دیسکبا استفاده از روش های دیگری که امروزه به آن ها دست یافته ایم ، می توانیم به مراتب بهتر از درمان دیسکبا جراحی نسبت به درمان دیسک اقدام نماییم .حال در ادامه مقاله درمان دیسک قصد داریم تا اطلاعاتی را در زمینه درمان دیسک با آندوسکوپی خدمت شما عزیزان اعلام کنیم و به مزیت های درمان دیسک با آندوسکوپی اشاره ای داشته باشیم .

در روش درمان دیسک با آندوسکوپی نیازی به برش زیاد محل برای جراحی نیست و تنها با جراحی و بریدن ۱ تا ۲ سانتی متر از محل فتق دیسک ، میتوان نسبت به درمان دیسک اقدام نمود . در روش درمان دیسک با آندوسکوپی آسیب های جدی به مفصل ها وارد نمی سازد .

درمان دیسک با آندوسکوپی احتیاجی به صرف زمان بسیار زیاد و گذراندن زمان زیاد در اتاق عمل ندارد ، در نتیجه درمان دیسک با آندوسکوپی میتواند در مدت زمان کمتری انجام شود . بیماری که نسبت به درمان دیسک خود اقدام میکند ، پس از عمل درمان دیسک با آندوسکوپی میتواند به منزل خود رفته و پس از ۳ تا ۷ هفته نسبت به فعالیت و کارهای خود اقدام نماید .

بنابرین درمان دیسک با آندوسکوپی محدودیت زیادی را نیز برای شما بوجود نمی آورد .

برای درمان دیسک ، راه های متعددی وجود دارد که میتوان برای درمان دیسک از آنها استفاده نمود و کمک گرفت.

همانطور که مطلع هستید ، دیسک میتواند در نقاط مختلفی از بدن مانند کمر و یا گردن و یا …. بر اثر عوامل گوناگون بوجود بیاید و تمامی افراد در سنین مختلف ، به خصوص در سنین میان سالی ، پتانسیل مبتلا شدن به دیسک را دارا هستند .

درمان دیسک در هر یک از قسمت های بدن که به دیسک مبتلا شده است متفاوت است ، اما درمان دیسک چه در گردن و یا در کمر یا در نقاط مختلف بدن ، مستلزم رعایت کردن یک سری نکات و ایمنی ها می باشد که جزء مهم ترین نکات در درمان دیسک به شمار میروند .

در مناطقی مانند کمر که افراد مبتلا به دیسک کمر می شوند ، در ابتدا که پزشکان معالج درمان دیسک متوجه این میشوند که بیمار به دیسک کمر دچار شده است ، سعی میکنند تا با استفاده از دارو های متعددی ، نسبت به درمان آن اقدام کرده و دیسک بیمار را مهار کند اما از جمله مهمترین نکاتی که رعایت کردن آن می تواند تاثیر به سزایی در درمان آن داشته باشید ، ادامه روش درمان دیسک به صورت مداوم می باشد .

در غیر این صورت روش های مختلف درمان دیسک ، مانند درمان دیسک با استفاده از فیزیوتراپی ، درمان دیسک با استفاده از تزریق ، درمان دیسک با استفاده از ……….. نمیتواند آنطور که باید و شاید تاثیر خود را بر روی روش درمان دیسک بگذارد و در نتیجه باعث میشود که بیمار و پزشک ، نسبت به انتخاب روش دیگری برای درمان اقدام نمایند و این در صورتی است که بیمار در گذشته نیز توانایی این را داشته که با استفاده از روش قبلی ، دیسک خود را درمان کرده و از مدت زمانی که به درمان دیسک خود اختصاص داده بوده است ، موفق بیرون بیاید .

در مقاله درمان دیسک قصد داریم تا متفاوت تر از همیشه ، موضوع درمان دیسک را مورد بحث و بررسی قرار بدهیم ، تا بتوانیم راه چاره و راه درمان دیسک بسیار مناسب و به صرفه ای را برای شما بازدیدکنندگان محترم ، آشکار سازیم .

همانطور که مستحضر هستید ، طبق آخرین آمار بدست آمده از تمامی پزشکان سر تا سر دنیا ، شاهد این هستیم که بیش از ۸۵% بیماران مبتلا به دیسک ، بدون نیاز به جراحی ، میتوانند نسبت به درمان دیسک خود اقدام نمایند .

چیزی که واضح و مشخص است ، این است که تقریبا بیشتر از ۹۰ درصد تمامی بیمارانی که مبتلا به دیسک بوده اند ، توانسته اند مراحل درمان دیسک خود را به راحتی طی نموده و درمان دیسک موفقیت آمیزی را تجربه نمایند .

همانطور که میدانید ، روش های بسیار زیادی برای درمان دیسک موجود میباشد که برای هر فردی و هر شرایطی میتواند مفید و سازگار باشد .

اما یکی از روش هایی که توصیه میشود ، حتما برای درمان دیسک آن را سرمشق خود قرار داده و حتما نسبت به آن توجه ویژه ای داشته باشید ، انجام حرکات حرفه ای و مرتب کششی میباشد .

چرا که کشش ستون فقرات ، البته به شکل صحیح و درست میتواند نقش بسیار مهمی را در طی مدت زمانی که در حال درمان دیسک خود هستید ایفا نماید .

شایان ذکر است که ، به هیچ عنوان ، در هیچ کجای دنیا ، هیچ وسیله و یا ابزار درمانی وجود ندارد که بتواند کارایی یک تیم متخصص درمان دیسک حرفه ای را داشته باشد .

بنابرین پیشنهاد میشود که برای درمان دیسک خود از متخصصین و افراد مجرب در زمینه درمان دیسک راهنمایی دریافت نمایید .

 موضوع درمان دیسک را بهانه ای قرار داده ایم ، تا بتوانیم هر چه بهتر و دقیق تر در مورد درمان دیسک و حرکاتی که میتواند شمارا در طی مدت زمانی که در حال درمان دیسک خود هستید یاری نماید ، صحبت کنیم .

در گذشته به این اشاره داشته ایم که یکی از بهترین روش های درمان دیسک ،استفاده از حرکات صحیح کششی و کشش ستون فقرات میباشد.

امروز در مقاله درمان دیسک قصد داریم تا انواع کشش هایی که برای درمان دیسک مورد استفاده قرار میگیرد را خدمت شما عزیزان معرفی نماییم تا بتوانید هر چه بهتر ، نسبت به درمان دیسک خود اقدام نمایید.

درمان دیسک از روش کشش دستی :

 • دراین روش درمان دیسک  که معمولا برای افراد بسیار زیادی تجربه شده و بدون هیچ درد و مشکلی میتواند به خوبی صورت بگیرد ، پزشک معالج ، یا متخصص درمان دیسک و یا حتی شخصی که در حال انجام مراحل فیزیوتراپی میباشد ، با استفاده از دستان و انگشتان دست خود ، منطقه مبتلا به دیسک را با استفاده از روش های تخصصی ، ماساژ داده و با عملی که انجام میدهد باعث میشود تا ستون فقرات کش بیاید .

درمان دیسک از  روش کشش مکانیکال :

 • همانطور که از نام این روش درمان دیسک پیداست ، به سادگی بعد از شنیدن نام درمان دیسک از روش مکانیکال متوجه این خواهیم شد که این روش کاملا مکانیکی و توسط دستگاه میباشد ، در این روش پزشک معالج میزان و زاویه دستگاه را پیکربندی نموده و سپس بر روی ستون فقرات  فرد مبتلا به دیسک تنظیم مینماید ، شایان ذکر است که این روش را نیز حتما میبایست تحت نظر متخصص درمان دیسک و یا متخصص فیزیوتراپی طی نمایید .

دیسک بیماری است که در اثر جابجایی اجسامی با وزن زیاد یا ضربه در ستون فقرات انسان به وجود می آید.این بیماری به عصب های ستون فقرات فشار وارد کرده و باعث بروز آسیب های جدی بر روی دیسک میشود.

همانطور که شما عزیزان میدانید برای درمان دیسک راه حل های گوناگونی وجود دارد که پزشک معالج با توجه به درصد پیشرفت بیماری یکی از موارد درمان دیسک را برای شما تجویز میکند.

درمان دیسک در بیشتر اوقات با روش هایی غیر از جراحی همراه است.درمان دیسک زمانی با روش هایی بدون جراحی قابل درمان است که وضعیت دیسک حاد نشده باشد.

پژوهش های پزشکان بیان کننده این موضوع است که در بیشتر بیمارانی که با روش های غیر جراحی اقدام به درمان دیسککرده اند،پس از یک دوره درمان ۹۰روزه تا بیش از ۷۰درصد در به دست آوردن سلامتی خود پیشرفت داشته اند و درد ناشی از دیسک نیز کاهش چشمگیری داشته است.

اما پس از تمام شدن این دوره ۹۰روزه نباید مراحل درمان دیسک را متوقف کرد.باید به روش هایی

همچون: کاهش وزن ، فیزیوتراپی،استفاده از داروهایی که پزشک معالج برای تسکین درد وبازسازی میدهدو…. برای درمان دیسک ادامه داد.

درمان دیسک در مواردی که بیماری به مرحله حاد خود رسیده باشد با درمان به روش بدون جراحی امکان پذیر نمیباشد.بنابراین بر طبق دستور پزشک معالج باید درمان دیسک با عمل جراحی صورت پذیرد.

درمان دیسک با جراحی شامل۲ مدل جراحی است:

 • درمان دیسک  با جراحی باز
 • درمان دیسک با جراحی از شکاف کوچکی پوست
 • درمان دیسک با جراحی باز:

  رایج ترین شیوه عمل دیسک،روش جراحی باز است.در این روش جراحی برای درمان دیسک،دیسک را خراب کرد وپلاتین را جایگزین آن میکنند.

  این روش طبق تحقیقات صورت گرفته توسط محققین این عرصه از نتیجه بهتری نسبت به روش دیگر برخوردار است.

  دردرمان دیسک با جراحی از شکاف کوچک پوستی،دیسک از طریق شکاف کوچکی که در پوست ایجاد میشود توسط لیزر یا آندوسکوپی جراحی میشود.

  براساس نتایج منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت و سایر ارگان های مربوطه درمان دیسک به روش ماساژ یا رگ برداری کاملا غیر علمی بوده است و علاوه بر بهبود نیافتن دیسک بیمار ،خطرات بسیار زیادی به همراه دارد و امکان آن وجود دارد که خسارات شدیدی را به دیسک بیمار وارد سازد.

  برای درمان دیسک به یکی از روش های درمان آن،ابتدا باید به پزشک مراجعه کرد.سپس با انجام دادن آزمایشاتی همچون:

  رادیوگرافی

  سی تی اسکن

  MRI

  میلوگرافی

  آزمایش انتشار عصب

  میزان پیشرفت بیماری تشخیص داده میشود.در این زمان پزشک معالج،به شما یکی از روش های درمان دیسک را پیشنهاد میدهد.

۲۳ شهریور ۱۳۹۴

مطالب مرتبط

برو بالا

طراحی و بهینه سازی سایت توسط سئویاب

نیازمندی های صنعت ساختمان
خدمات حسابداری
تورلحظه آخری
نیازمندی های زیبایی