کلینیک چند تخصصی درد پردیس(درمان دیسک)

درمان دیسک,اوزون تراپی,ازن درمانی,نوار عصب و عضله,درمان دیسک کمر بدون جراحی,درد مچ دست,زانو درد,درمان آرتروز گردن,درد شانه

درد شانه هنگام خواب

درد شانه هنگام خواب

یکی از رایج‌ترین شکایات مراجعین به مطب پزشکان این است که بیمار نمی‌تواند به خاطر درد شانه هنگام خواب به راحتی استراحت کنند . شانه شما ممکن است احساس سفتی یا درد ناخوشایندی داشته باشد، وقتی‌که بازوی خود را بالا بیاورید یا ازیک ‌طرف به سمت دیگر حرکت دهید ، ممکن است درد بدتر نیز شود . شما همچنین ممکن است اسپاسم عضلانی یا بی‌حسی و سوزش در انگشتان خود احساس کنید.  شانه یکی از اصلی ترین اتصالات بدن است که اجازه حرکت به دست ‌ها را در همه جهات می‌دهد ، به همین دلیل می‌تواند آسیب بیشتری ببیند . این درد  نیز ممکن است از سوء استفاده ناشی از فعالیت خاص یا حرکت های شانه که شما به صورت تکراری انجام می‌دهید ، به وجود آید . ورزش‌های  پرتابی- راکتی و توپی و امثالهم – از مجرمان اصلی این درد هستند اما تمامی حرکات تکراری شانه‌ می‌تواند باعث این درد شوند. اطراف مفصل شانه را یک پوسته احاطه کرده است که مملو از مایعیست که در هنگام آسیب دیدگی مفصل مقدار آن افزایش ‌یافته و سبب التهاب و درد در این ناحیه می‌شود .

اگرچه بسیاری از اختلالات شانه می‌تواند با درد همراه باشد اما شایع‌ترین علت درد شانه  در شب و تحریک شدن تاندون‌های آن است . تحریک تاندون ‌های شانه منجر به التهاب و درد می‌شود ، این وضعیت می‌تواند توسط بسیاری از موارد ازجمله وضعيت بد خوابیدن ، آسیب‌های کار تکراری ، سالخوردگی ، کهولت سن ، آرتروز و جابجایی شانه از محل قرارگیری خود ایجاد شود .

همه دردهای شانه در شب‌نمی‌تواند توضیحی منطقی داشته باشد ، بسیاری از دردها در ابتدای شب ایجاد شده و به ‌مرور کاهش می‌یابند که اکثر آن‌ها می‌توانند نتیجه تنش و استرس ناشی از آن روز ، وضعیت خوابیدن و یا ناهمواری تشک شما باشند . این دردها در طی روز ، زمانی که شانه به‌طور فعال در حالت عمودی قرار می‌گیرد ، به دلیل اینکه بدن در حالت عمودی و ایستاده قرارگرفته است باعث می‌شود تا تاندون‌ها تحت تأثیر نیروی جاذبه به سمت پایین کشیده شوند و این کشیده شدن سبب باز شدن فضا میان عضلات شانه شده ، جریان خون و اکسیژن بیشتری را به مفصل شانه رسانده و سبب کاهش درد در این ناحیه می‌شود.  این در حالیست که هنگامیکه شما برای خواب در شب، به‌صورت افقی می‌خوابید تأثیر نیروی گرانشی زمین را بر شانه‌های خود را از بین می‌برید و به عضلات شانه اجازه می‌دهید تا دوباره جمع شده و اکسیژن و خون کمتری به محل درد انتقال دهند و درد مذکور از سر گرفته شود .

چگونگی کاهش درد شانه هنگام خواب  در شب

 

اگر درد شانه شما در شب بدتر باشد، راه‌هایی برای کاهش درد وجود دارد.

۱٫        موقعیت خواب بهتری را پیدا کنید

اولین اقدام برای از بین بردن درد شانه هنگام خواب در شب، یافتن موقعیتی مناسب برای خواب شماست . چرخاندن و حرکت دورانی شانه‌ها در شب برای اکثر مردم عادی است ، اما اگر شانه خود را به‌اشتباه حرکت دهید ، این عضو تحریک ‌شده و درد آن افزایش می‌یابد . خوابیدن بر روی شانه مخالف می‌تواند به جلوگیری از این درد کمک کند، اما سعی نکنید به پشت بخوابید. اگر درد همچنان ادامه دارد ، می‌توانید شروع به چرخانده آهسته دست خود نمایید تا درد آن کاهش یابد.

 

 

 

۲٫       برنامه خواب برای خود بسازید

با تنظیم زمان خوابیدن و بیدار شدن خود یک برنامه خواب مشخص برای خود بسازید. برگزاری مراسم روحیه‌بخش یا موزیکی شاد و یا دور همی با خانواده می‌تواند استرس و تنش طی روز را کاهش داده و به شما در داشتن خوابی راحت کمک کند. قبل از خواب ، به حمام رفته و با بدنی تمیز برای استراحت آماده شوید و مطمئن شوید که در اتاقی کاملاً تاریک بخوابید و هیچ وسیله الکترونیکی نیز در آن اتاق با خود همراه نبرید . داروها نیز به داشتن خوابی راحت به شما کمک می‌کنند اما باید  در مصرف آن‌ها زیاده‌روی نکرده و مطابق دستور پزشک عمل کنید ..

 

۳٫      برای درد شانه هنگام خواب ورزش کنید

 

تمرین‌های ورزشی چند ساعت قبل از خواب نیز می‌توانند مفید باشند ، زیرا جریان خون را در سراسر بدن افزایش می‌دهند. این‌ها می‌توانند درد را کاهش داده و به‌اندازه کافی برای تسکین مشکلات خواب شما را آرام کنند. سعی کنید ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی سریع و یا دوچرخه‌سواری داشته باشید ، سپس قبل از رفتن به رختخواب ، بدن خود را خنک‌کنید.

علاوه بر این، برخی از حرکت های کششی شانه می‌تواند به کاهش تنش و استرس که در طی روز ایجادشده است منجر شود. حرکت‌های کششی دارای مزایای زیادی مانند افزایش انعطاف‌پذیری ، دامنه حرکت بیشتر و  افزایش جریان خون است . یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزیت‌های آن‌ها در دسترس بودن و عدم نیاز به هیچ تجهیزاتی برای انجام می باشد .

 

 

۲۹ مهر ۱۳۹۷

مطالب مرتبط

ویزیت های تخصصی || ||
برو بالا

طراحی و بهینه سازی سایت توسط سئویاب

نیازمندی های صنعت ساختمان
خدمات حسابداری
تورلحظه آخری
نیازمندی های زیبایی