کلینیک چند تخصصی درد پردیس(درمان دیسک)

درمان دیسک,اوزون تراپی,ازن درمانی,نوار عصب و عضله,درمان دیسک کمر بدون جراحی,درد مچ دست,زانو درد,درمان آرتروز گردن,درد شانه

آرتروز زانو

درمان دیسک

آرتروززانو :

آرتروز زانو  از بین بیماری های مفصلی  جزو پیشرونده ها می باشد که  در افراد بالای ۴۰سال بسیار شایع بوده و اسم لاتین آن هم Knee Osteoarthritis می باشداین بیماری  در خانم ها بدلیل کم تحرک بودن نسبت به مردها بیشتر دیده می شود این بیماری نام های دیگر هم دارد برای مثال به این بیماری استئوآرتریت هم می گویند بعضا هم دیده شده که به این بیماری استئوآرتروز هم گویند

دلایل آرتروز زانو :

اما دلایل به وجود آمدن این بیماری می تواند ژنتیک ، چاق بودن فرد ، افزایش سن فرد ، نوع شغل و فعالیتی که فرد انجام می دهد باشد که اگر فرد دچار آتروز باشد با گذشت زمان این بیماری پیشرفت می نماید .

آرتروز در واقع کاری که می نماید این است  که بافتی که برای انعطاف پذیری بیشتر بین مفصل ها و نقاط اتصال استخوان ها قرار دارد را تخریب می نمایدکه این کار باعث سخت شدن و سابیدگی در حرکت می شود بیشتر در تشکک زانو این اتفاق می افتد و حرکت را برای فرد بیمار بسیار سخت می نماید .

اما بعضی از عوامل باعث بوجود آمدن بیماری آرتروز می شود که در ذیل آن را شرح می دهیم :

اولین مورد ضربه میباشد که احتمال دارد به زانو یا مفصل برخورد کند بسته به شدت می تواند آسیب بسیاری در بلند مدت و کوتاه مدت به بدن انسان بزند دومین مورد پارشدن بافت مفصل  که باعث سابیدگی و شروع آرتروز می شود سومین مورد هم دررفتگی استخوان از مفصل می باشد که باعث شکست شدن مفصل می شود ومورد بعدی وجود  بیماری کندرومالاسی کشکک می باشد البته بیماری های مفصلی دیگر مانند بیماری های عفونی نیز این مورد را تشدید می نماید و هر کدام جدا گانه باعث بوجود آمدن آرتروز می شود مورد بعدی هم تغییرشکل دادن حالت استخوان ها براساس عملکرد یا فعالیت می باشد مثلا ضربدری شدن پا و پرانتزی شدن استخوان ها و غیر..  می تواند باعث بوجود آمدن آرتروز شود مورد بعدی انجام ندادن فعالیت کافی در روز می باشد که می تواند باعث بوجود آمدن آرتروز شود مورد بعدی هم فشار بسیار زیادی که در شغل فرد به استخوان ران یا مفصل فرد می آیدو باعث پارگی یا شکستن بافت مفصل می شود عامل مهمی که در بروز آرتروز بسیار تاثیر دارد چاقی فرد و داشتن اضافه وزن می باشد این اضافه وزن فشار را بروی مفصل ها وارد می آورد باعث بوجود آمدن آرتروز میشود از موارد دیگر هم می توان ژنتیک  و غیر…. را نام برد .

علائم آرتروز :

 درد در مفصل و بافت های اطراف  که گذشت زمان بیشتر می شود تغییر شکل که عموما به صورت التهاب می باشد صدا دادن مفصل ها در هنگام حرکت که در واقع خشک شدن مفصل را نشان می دهد ایجاد کیست در پشت پا یا پشت مفصل می باشد .

در مفصل شما بسیاری مایع جمع خواهد شد که نشان از آرتروز دارد آرتروز باعث کاهش یافتن انعطاف بدنی شما یعنی دامنه حرکت شما را کم می نماید .

اما آرتروز راه های درمانی بسیاری دارد که در زیر با آنها آشنا می شوید شما برای انتخاب راه درمان بادی با پزشک متخصص خود مشورت نمایید تا شما به شما بهترین راه را پیشنهاد نمایید :

آرتروز را می توان به وسیله دارویی که پزشک معالج  برای فرد بیمار تجویز می نماید درمان نمود .

راه دیگر کاهش اضافه وزن فرد بیمار که فشار را از روی مفصل بیمار برمی دارد .

راه بعدی درمان آرتروز  مراجعه به فیزیوتراپیست می باشد  فیزیوتراپ با تنظیم برنامه های گوناگون در بهبود و درمان آرتروز به شما کمک می دهد این برنامه می تواند برنامه ورزشی برای قوی کردن عضلات پیرامون مفصل و کاهش  فشار آمدن به مفصل شود و یا برنامه تمرینی برای فعالیت در آمدن مفصل که به درمان آن کمک می نماید  البته برنامه هوازی هم برای بیمار مانند پیاده روی و دویدن و دوچرخه شواری و غیر ….. داده می شود .

فیزیوتراپ فعالیت  بدنی در روز را کنترل می نماید و حرکات درست را به بیمار می گوید و  حرکات غلط و اشتباه بیمار را اصلاح می نماید اغلب فیزیوتراپ ها از وسایلی هم برای نگه داری از مفاصل استفاده می نمایند تا مفصل بیمار درهنگام  انجام حرکات روزانه  آسیب نبیند .

معمولا فیزیوتراپها  از آب درمانی هم استفاده می نماییند یعنی حرکاتی را به ما آموزش میدهند تا ما در استخر یا در وان های خانگی آنها را انجام دهیم آب درمانی یکی از  راه های درمانی محبوب می باشد .

آخرین راه درمانی جراحی می باشد  که جراحی زمانی انجام می شود درد مفصل بسیار شدید بوده و دکتر متخصص صلاح می داند که این درمان را انتخاب نماید .

جراحی بر روی مفصل زانو می تواند به عوض کردن مفصل زانو و یا برداشتن کشکک و یا تنظیم مفاصل های درگیر ویا برداشتن و جوش دادن دو استخوان بانجامد  البته در زمانی که مفصل تغییر شکل می دهد جراحی  استئوتومی انجام می شود .


 

۱۱ آبان ۱۳۹۴

مطالب مرتبط

برو بالا

طراحی و بهینه سازی سایت توسط سئویاب

نیازمندی های صنعت ساختمان
خدمات حسابداری
تورلحظه آخری
نیازمندی های زیبایی